- Vraví sa, že taliančina je jedným z najľahších jazykov na svete
- Vierka Orosová a jej Škola Taliančiny ťa presvedčia, že to až také ľahké nebude
- Vďaka nim však budeš na ďalšej dovolenke vedieť viac než len „Ciao“ a „gelato“
- Zaručené je tiež to, že Taliansko budeš milovať do konca života
Božská gastronómia, víno, káva, romantické uličky miest, pláže, móda… Je ľahké sa do Talianska zamilovať. Napriek tomu, že taliančinu zrejme nikde inde vo svete veľmi nevyužiješ, čoraz viac ľudí sa púšťa do učenia tohto jazyka. Je totiž fajn vedieť počas dovolenky v Toskánsku či na Sardínii viac než len vymenovať príchute zmrzliny. Vraví sa tiež, že taliančina je jeden z najľahších jazykov, tak prečo to neskúsiť? No, nie je to celkom pravda a rozhodne z teba nebude rodený Talian lusknutím prstov. Mimochodom, ani ten svoj spisovný jazyk zrejme úplne neovláda.
„Sklamem všetkých, ktorí si myslia, že taliančina je ľahký jazyk. Áno, je naučiteľná, ale má pomerne ťažkú gramatiku a ak chcete hovoriť naozaj spisovne, zapotíte sa. Ale ako ja hovorím, je taká krásna a zvučná, že jej to vieme odpustiť,“ vraví Viera Orosová, ktorá jazyk učí už takmer 18 rokov. Študovala na talianskom bilingválnom gymnáziu a práve lektorstvo bolo najlepším spôsobom, ako si privyrobiť. „Roky som chodievala k študentom domov, neskôr som mala lekcie po kaviarňach, časom som si prenajala prvú učebňu, potom druhú, tretiu. A po 15 rokoch učenia sa zrodila Škola Taliančiny,“ hovorí Vierka.
Sama sa do taliančiny okamžite zamilovala a neopustilo ju to ani po rečiach typu „Čo chceš s týmto jazykom robiť?“ alebo „Musíš vyštudovať niečo normálne“. Absolvovala síce Ekonomickú univerzitu, no popri tom trávila študentské letá v milovanom Taliansku a taliančinou ďalej žila. Ani inžiniersky titul nezmenil jej túžbu venovať sa tejto vášni a hneď po štátniciach zamierila na živnostenský úrad a oficiálne sa stala lektorkou aj na papieri. Odvtedy ďalej žije svoj „la dolce vita“ a dnes už vedie úspešnú jazykovú školu, ktorá sa pomaly rozrastá.
„Začiatky boli ťažké. Naším prvým priestorom bolo čarovné miesto, legendárna Továrenská ulica, kde kedysi sídlili podniky, ako Loft či Fuga. Zariadenie tvoril starý nábytok z maminej čajovne, môj prvý nákup v IKEA bol asi za 100 eur, a to som každú vec otočila trikrát v rukách, či ju naozaj potrebujem. Rodina mi pomohla priestor vymaľovať, zariadiť a urobiť takým útulným, ako sa len dalo. V lete sme tam mali asi 40 stupňov, v zime, ak vypli kúrenie a vypadli poistky (čo sa stávalo denne), sme sa učili vo vetrovkách. Bola som lektorka, ale zároveň aj opravár, maliar natierač, nahadzovač poistiek či parkovací asistent. Našťastie, od roku 2016 sme v našom čarovnom domčeku v centre mesta, ktorý je jednoducho splneným snom,“ spomína Vierka.
Dnes je Škola Taliančiny široko ďaleko známa svojou kvalitnou výučbou, skvelými lektormi vrátane rodených Talianov, a jej kurzy sú konštantne plné. Priemerný vek študentov je 30 až 40 rokov a veľkú časť tvoria ženy, no výnimkou nie sú ani deti a muži. V ponuke sú kurzy v malých skupinkách, individuálne, firemné, skypové, ale aj konverzačné či kurzy spojené s gastronómiou. Okrem toho pre študentov pravidelne organizujú ďalšie chuťovky, napríklad takzvané „masakre“, v ktorých sa venujú predložkám alebo aj talianskym nadávkam, ktorých má táto krajina skutočne neúrekom. 🙂 Nechýba premietanie talianskych filmov alebo večerné posedenie pri víne či Aperole. Aj vďaka týmto maličkostiam táto škola naozaj nemá konkurenciu.
„Milujem to, že študenti sa stále radi vracajú. Keď na chodbe zbadám známu tvár, pokecáme ako starí známi, zasmejeme sa, vtedy cítim, že svoju prácu milujem na 100 percent. Niektorí ku mne chodia už roky. Za ten čas sa mi Taliančina stále nestihla zunovať a do chodu školy dávam celé svoje JA. Myslím, že práve to naši študenti cítia. Nie sme klasická inštitúcia, kam prídeš, odsedíš si hodinu a ponáhľaš sa domov. Učíme sa a zároveň sa bavíme. Vytvárajú sa medzi nami priateľstvá, v lete posedávame na záhradke a po vyučovaní si dáme prosecco. Keď je čas, tak študentov motivujem aj čerstvo upečeným koláčikom. Jednoducho la dolce vita,“ hovorí Vierka.
Vierka Orosová je príkladom podnikateľky, ktorá je stále rada v centre diania. Napriek tomu, že vlastí úspešnú jazykovú školu, ktorá teraz rozbieha pobočku v Banskej Bystrici a ďalšiu plánuje onedlho v Košiciach, stále sama vedie lekcie. Nesedí s vyloženými nohami, ale nestráca kontakt s jazykom a so študentmi. Manažovanie školy jej pritom zaberie množstvo času, musí vymýšľať stále nové kurzy, riešiť faktúry, objednávať knihy a niekedy dokonca aj pripravovať čaj pre študentov. Všetko toto ju však napĺňa a skutočne tým žije. Dokonca býva priamo nad školou a nerozdeľuje tak medzi prácou a súkromím.
Svoju vášeň pre Taliansko popri tom pravidelne podporuje návštevou Ríma, ktorý je jej srdcovou záležitosťou. „Milujem na ňom všetko – jeho vôňu, jedlo, atmosféru, hluk.. Raz do roka tam chodím len tak, nakupovať a veľa jesť. Lebo láska k jedlu je u mňa naozaj veľmi intenzívna,“ dodáva Vierka. Ak aj práve teraz nemáš čas na cestovanie po Taliansku, tú pravú atmosféru si môžeš priblížiť v Škole Taliančiny. Jej učebne sú dokonca pomenované po najznámejších talianskych mestách. A garantujem ti, že ak do nej raz vkročíš, už nebudeš chcieť odísť. 🙂
zdroj: Startitup.sk