cappuccino

Trieste, zamiluj sa do kávy

Škola Taliančiny

Ak ste si mysleli, že ste milovníkom kávy, tak to ste ešte nezažili takého pravého obyvateľa Trieste. On žije kávou. S kávou sa prebúdza a s kávou ide do postele. Kávu si dáva na dobrú náladu, na zlú náladu, na upokojenie, na povzbudenie, na oslavu a aj na neúspech. Je to jeho verná kamoška do blata aj do dažďa.

Kto je milovníkom tohto nápoja jednoznačne nemôže minúť toto mesto. Prečo? Mohol by stačiť už len fakt, že vám tú vašu kávičku pripravia až 67 rôznymi spôsobmi! A to ste si mysleli, že 10 spôsobov prípravy je už hotový luxus, však? Poďte obohatiť váš zážitok z pitia kávy! Tu ho rozhodne zažijete.

A potom, kde inde než v MESTE KÁVY si dať tú svoju obľúbenú dennú šálku? Hovorí o tom aj tabuľa pri vstupe do Trieste – „Trieste, città del caffè.“

Káva na „100 spôsobov“

V Terste nájdete kaviareň, kde vám kávu pripravia síce nie doslova na 100, ale „len“ na už spomínaných 67 spôsobov. Pýši sa tým famózne Caffé degli Specchi, založené v roku 1839,  priamo na námestí Piazza Unità d’Italia. Odtiaľ si môžete vychutnať svoju kávičku priamo z hlavného námestia a s nádherným výhľadom na more. Toto námestie je dokonca vyhlásené ako najväčšie v Európe s touto vymoženosťou.

Súčasní majitelia tejto kaviarne, rodina Faggiotto, sú navyše vášniví cukrári a producenti čokolády. Preto okrem ich bohatej ponuky rôznych sladkých dobrôtok, dostanete ku každej káve už v cene aj poháriček chutnej horúcej čokolády ako malú pozornosť.

Atmosféra tohto historického lokálu Vás navráti do čias Habsburskej ríše, ale aj do čias, kedy tento lokál navštevovali známi spisovatelia ako James Joyce či Italo Svevo, intelektuáli a dôležité osobnosti danej doby.

Lokál pre čitateľské a spisovateľské duše

Podobnou historickou atmosférou a krásne ručne zdobenými stenami vo forme listov kávových bôbov sa pýši aj obľúbené miesto čitateľov, Antico Caffè San Marco. Často tu nájdete študentov alebo staršiu generáciu pravých Triestínčanov. Konajú sa tu rôzne literárne prezentácie a konferencie. Pre koho je toto miesto ideálne? Pre tých z Vás, ktorý si chcete dať svoju šálku kávy pri dobrej knihe, či písaní tej vlastnej a stráviť tu kľudne aj hodiny. Nikto Vás tu vyrušovať nebude. Je tu aj literárny kútik, tak ak máte chuť nasať atmosféru niekdajších známych umelcov, spisovateľov a intelektuálov, príďte sa inšpirovať sem.

Najprv káva, potom zdravie

Talian by si mohol vytesať heslo nad svojou posteľou: „Najprv káva, potom zdravie.“. Poznala som veľa Talianov dávajúcich si denne aj 15 silných espriess, tzv. espresso picollo, nero alebo un piccolo. Sú toho skutočne schopní. Avšak zodpovedá tomu aj stav ich žalúdka. Kávu by však nevymenili za nič na svete. Ani keby mali byť s bolesťami v posteli. Ale čo jeden narobí. Láska je láska.

Ideálna práca pre vášnivého kávičkára?

Vedeli by ste si takú predstaviť?  Viete, že medzi bežnými inzerátmi v Terste, môžete pokojne nájsť pracovnú pozíciu „degustátor kávy“? Sídli tu totiž veľká spoločnosť ILLY aj so svojou produkciou a univerzitou. A práve tu existujú takéto pozície, o ktorých sa kávičkárom môže len snívať. Tak čo, nemáte hneď chuť vymeniť svoju prácu za celodenné ochutnávanie káv;)? Navyše, ak práve pražia kávu, tak máte jedinečnú možnosť cítiť v štvrtine mesta túto lahodnú arómu.

Chcete vedieť viac?

Poďte sa naladiť na ďalšiu dávku kávových zážitkov priamo z centra jej diania – z mesta Trieste.

Z.L.

25 novembra, 2023